Anasayfa Haberler Petrol Ölçü Birimi Nedir?

Petrol Ölçü Birimi Nedir?

Piyasa Uzmanı
Petrol Ölçü Birimi Nedir?

Petrol ölçü birimi, fiyatlandırması araç tüketimi için litre üzerinden yapılsa da ithalat ve ihracatta kullanılan petrol birimi 159 litreye eşit olan varildir. Asıl petrol ölçü birimi olan varil alım ve satım esnasında hesaplama kolaylığı da sağlamaktadır.

Brent Petrol Nedir?

Brent petrol, İskoçya’ nın Shetland Havza’ sında çıkarılmakta olup Dünya’ nın en çok kulanılan ham petrolüdür. Rafineriler için sülfürü düşük ham petrolün benzin veya dizel olarak işlenmesi daha kolay ve daha az maliyetlidir. Brent petrolün de sülfürü oldukça düşük olduğundan dolayı işlenmeye yatkındır. Ayrıca gönderimi de daha kolay yapılır. Ancak brent petrol kaynaklarının azalması brent petrol fiyatlarının petrol ölçü birimi üzerinden değişmesine neden olmaktadır.

Petrolün Piyasada Tercih Edilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Petrolün dünya piyasalarında bu kadar tercih edilmesinin nedenleri; piyasa hareketi olduğu sürece yükselme durumunun fazla olması, ithalat ve ihracatının fazla olması ve madden pahalı olmasıdır. Piyasalarda teminatı yüksek olan petrol, kolay kazanç sağlanan yüksek meblağlara yükselen yatırım ürünüdür. Petrol yatırımı riskli olsa da kazancı yüksek olduğundan dolayı yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir.

Petrol Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Petrol en çok yatırımı yapılan ürünlerden biridir. Petrolün maddi değerinin yüksek olması ve yatırım piyasasının fazla olmasının sebepleri şunlardır:

  • Ülkeler Arası Savaş Olması: Birçok savaşın çıkış sebebi olan petrolün fiyatı savaştan etkilenmektedir. Savaş süresince hareketli piyasası olan petrolün ithalat ve ihracatı da bu zamanalar düşmektedir.
  • Enflasyon: Enflasyona göre petrol fiyatı yıllık oranda değişmektedir.
  • Döviz kurları: Yıllık değişen döviz kurları petrol piyasasını etkilemektedir.
  • Arz ve Talep: Petrol piyasasına talebin artması durumu petrol fiyatını değiştirmektedir.

Petrol genellikle kazanç sağlayan bir yatırım olduğundan dolayı piyasada tercih oranı yüksektir. Ancak 2020 yılında dünyayı saran COVID-19 virüsü petrol piyasasını da etkilemiştir. COVID-19 virüsü nedeniyle duran piyasalar ve yatırımlar döviz kurlarını ve dolayısıyla petrol fiyatını etkilemiş 17 yıl sonra ilk kez petrol bu kadar düşük bir fiyat görmüştür. Petrol ölçü birimi başına fiyatlandırılmasında düşüş olması COVID-19 virüs salgını boyunca beklenmekte olan bir durumdur.

0 yorum

Benzer Yazılar

Yorum YAp