Anasayfa Haberler Kanal İstanbul’un Ekonomiye Etkisi

Kanal İstanbul’un Ekonomiye Etkisi

Piyasa Uzmanı
kanal-istanbul goruntusu

Kanal İstanbul Ekonomiyİ Nasıl Etkiler?

Kanal İstanbul Projesi, Türkiye ekonomisinin kalkınma hızına doğrudan etki edecektir. Projenin hayata geçirilmesinin ardından, yılda 70 binin üzerinde olan gemi sayısının daha da artması beklenmektedir. Bugün İstanbul Boğazını kullanmak zorunda olan yük ve ticaret gemileri, boğazın doğal koşulları sebebiyle oldukça zor şartlarda geçişi tamamlamaktadır. Kanal İstanbul sonrasında oluşturulacak yapay su yolu, Karadeniz ve Akdeniz arasında ikinci bir boğaz geçişi görevini üstlenecektir.

Kanal İstanbul Maliyeti Nedir?

Kanal İstanbul Projesinin Maliyeti ve Yıllık Getirileri

Kanal İstanbul’un ekonomiye etkileri ele alındığında, projenin tamamlanması için 15 milyar dolarlık harcama yapılacağı belirtilmektedir. Kanal İstanbul projesi kapsamında harcanan bütçe, projenin hayata geçmesinin ardından fazlasıyla geri kazanılacaktır. Akdeniz ve Karadeniz arasında ikinci bir bağlantı yolu bulunmadığından, Karadeniz’den gelen tüm yük gemilerinin İstanbul Boğazından geçmesi gerekir. İstanbul Boğazının coğrafi yapısı ve çevrede gelişen şehirleşmesinin etkileriyle, büyük ticari gemilerin boğazdan geçmesi oldukça zorlaşmaktadır. 3 farklı köprünün haricinde, boğazın kenarındaki yalı ve işletmeler de geçişlerin zorlaşmasına sebep olur. Kanal İstanbul sonrasında açılacak yeni su yolu, İstanbul Boğazının şimdiki gemi kapasitesinden kat be kat daha fazla gemiyi kabul edecektir. Projenin yıllık getirisi, en az 8 milyar dolar düzeyinde olacaktır.

Kanal İstanbul Genel Özellikleri

Kanal İstanbul’un uygulanmasıyla birlikte, İstanbul Boğazından geçen tüm yük gemileri bu kanala aktarılacaktır. İstanbul Boğazının sadece turistik ve kültürel etkinlikler için tekrardan düzenlenmesini sağlayan Kanal İstanbul, Türkiye için yeni bir boğaz ticaretinin de kapılarını açacaktır. Kanal İstanbul için belirlenen güzergahta, 2 yeni şehirleşme alanı belirlenmiştir. Bu bölgelerde yapılacak şehir planlamasıyla, İstanbul’daki nüfusun bu bölgelere taşınması sağlanacaktır.

Kanal İstanbul Projesinin Çevreye Etkisi Var Mıdır?

Kanal İstanbul’un çevreye zararı konusunda birçok iddia oluşturulsa da yapılan açıklamalarda, uzun süreli araştırmalar sonucunda konum ve güzergahın belirlendiği ve çalışmaların hiçbir zarara yol açmayacağı belirtilmektedir. Büyük İstanbul depremi ya da farklı bir doğal afetin tetikleyicisi olarak atfedilen Kanal İstanbul projesi, sanılanın aksine fay hatlarına temas etmemektedir. Yeraltı ve yerüstünde hiçbir soruna sebep olmayan Kanal İstanbul Projesi, Marmara denizinin kuzeyinden alınan suların, güneye indirilmesini ve yeni bir su yolu oluşturulmasını hedeflemektedir.

0 yorum

Benzer Yazılar

Yorum YAp