Anasayfa Haberler Kanal İstanbul Maliyeti Nedir?

Kanal İstanbul Maliyeti Nedir?

Piyasa Uzmanı
kanal-istanbul goruntusu

Kanal İstanbul Maliyeti

Kanal İstanbul projesinin maliyeti, toplamda 15 milyar dolar değerindedir. İstanbul Boğazındaki trafik akışını azaltmak ve ağır yük gemilerinin boğazdan geçişlerine son vermek amacıyla hazırlanan Kanal İstanbul Projesi, İstanbul’un Avrupa Yakasında uygulanacaktır. İstanbul Boğazına ait farklı bir geçiş hattını temsil eden Kanal İstanbul, ağır yük gemilerinin geçeceği bir ticaret yolu haline getirilecektir. Karadeniz ve Akdeniz arasında, ikinci bir boğaz niteliğine sahip olan Kanal İstanbul Projesinin, 2023 tarihine kadar tamamlanması hedeflenmiştir.

Kanal İstanbul Detayları Nelerdir?

Kanal İstanbul Projesi, Marmara Denizinden açılacak yeni bir su kanalını temsil etmektedir. İstanbul Boğazında oluşan yoğun gemi trafiğinin boğazlardan uzaklaştırılması ve boğaz sularında meydana gelen kazaların ortadan kalkması için hazırlanan Kanal İstanbul Projesi, toplamda 453 milyon m2’lik alana inşa edilecektir. Projenin hayata geçmesinin ardından, İstanbul Boğazı sadece turistik amaçlarla kullanılacaktır.

Kanal İstanbul Projesinin Ekonomiye Etkisi

Kanal İstanbul’un ekonomiye yansıması ele alındığında, projenin yılda 8 milyar dolarlık getiri oluşturacağı hedeflenmiştir. Kanal İstanbul’un kurulumu aşamasında harcanan 15 milyar dolarlık bütçe, kanalın hizmete açılmasının ardından birkaç yıl içerisinde geri kazanılacaktır. Yılda ortalama 50000 geminin geçtiği İstanbul Boğazı, gemilerin birçoğunu kabul edememektedir. Kanal İstanbul sonrasında, yılda 70 bine ulaşması beklenen gemiler, yeni kanaldan rahat ve güvenli şekilde geçiş yapacaktır. İstanbul Boğazından geçmek zorunda olan gemiler, boğazın yapısı ve konumu sebebiyle bekletilmekte ve şirketler zarara uğramaktadır. Böylesi bir gemi potansiyeli, Kanal İstanbul sayesinde kolaylıkla kabul edilecek ve yeni kanal gemiler için ticaret yolu haline gelecektir. Kanal İstanbul ekonomiye etkileri, her yıl artacak gemi oranına göre daha da yükselecektir.

Kanal İstanbul Projesinin Çevreye Zararı Var Mı?

Kanal İstanbul’un çevreye etkisi ele alındığında, nitelendirilenlerin aksine projenin çevreye zarar vermeyecek şekilde hazırlandığı ve kanalın geçeceği koordinasyonların, çok dikkatli şekilde belirlendiği anlaşılmaktadır. Bakan Süleyman Soylu tarafından yapılan bir açıklamada, Kanal İstanbul Projesinin, büyük İstanbul depremine herhangi bir etkisinin olmadığı belirtilmiştir. Projenin uygulanacağı 5 farklı güzergahta, yaşamın canlanması için yeni peyzaj çalışmaları da yürütülecektir. Kanal İstanbul projesi hayata geçirildikten sonra, kanala ait güzergahta yeni yaşam alanları oluşturulacaktır. Kanal İstanbul Projesinin hayata geçirileceği dönemlerde, yer altı ya da yer üstü herhangi bir kaynağa zarar verilmeyeceği konusunda kesin bilgiler verilmektedir.

0 yorum

Benzer Yazılar

Yorum YAp