Anasayfa Haberler Çek Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Çek Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Piyasa Uzmanı

Çek süresinde ödenmezse uygulananlar, ilk etap için çeki ödemesi gereken kişiye banka tarafından ihtar yapılması, ihtara uyulmaması halinde ise icra yolu ile çekte yer alan maddi değerin tahsil edilmesi işlemleridir.

Çekler, üzerinde bilgisi bulunan bankalardan tahsil edilen evraklardır. Firmalar tarafından iş yaptıkları kişilere sunulan çeklerin karşılıkları ilgili bankalara gidilerek alınır. Alıcı çek karşılığını tahsil etmeye bankaya gittiğinde, banka görevlisi çeki veren bireyi arar ve çek değerini ödemesini talep eder. Çek zamanında ödenmezse, bireye yapılan telefonla bildirimde çekin değerinin yatırılmayacağı bilgisi teyit edilirse, çekin arkasına ‘’karşılıksız çek ‘’ çalışanca ifadesi not düşülür.

Çek Zamanında Ödenmezse İhtar Gelir Mi?

Çek süresinde ödenmediğinde gelen ihtar hakkında bilgiler şöyledir:

  • Bir alıcı çek üzerinde yazan ilgili bankaya gidip çek ödemesini talep ettiğinde, çeki veren aranıp, ödeme yapıp yapmayacağı konusu sorulur. Ödeme yapılmaz ise çek arkasına ‘’ karşılıksız çek’’ ifadesi eklenir. Karşılıksız çekler için ise banka tarafından çek sahibine iadeli taahhütlü posta gönderilir.
  • Bu postada yer alan tarih süreleri kapsamında bankaya çekin ödemesi halen yapılmaz ise banka tarafından çek sahibine belirli bir tarihe kadar ödeme yapması için ihtar gönderilir.

İhtar öncesi ise alıcıların mağdur olmaması için bankadan çek karşılığını almaya gelen alıcılara maksimum 2125 TL rakamına kadar ödeme, banka tarafından yapılır.

Çek Zamanında Ödenmez Sebebi Bankaya Bildirilmeli Mi?

Çek süresinde ödenmezse nedeninin bildirilmesi işlemi, bankanın ihtarı gerçekleştirdiği süre kapsamında tamamlanmalıdır. Çek karşılının ödenememesi halinde, maddi değerin neden ödenemediği ilgili bankaya bildirilmelidir. Bu bildirim kapsamında bankalar çeki karşılayamama nedenlerini sistemlerine not olarak düşer ve bu kapsamda ihtar süreçlerini başlatma tarihleri için karar alırlar. Çek zamanında ödenmezse, çek karşılığını ödememe nedenlerinin bankaya bildirilmemesi, ihtar ve icra süreçlerini hızlandırır.

Çek Zamanında Ödenmezse İcra Uygulaması

Çek süresinde ödenmediğinde icra uygulanması hakkında bilgiler şöyledir:

  • Çek banka tarafından çek sahibine belirtilen ihtar kapsamındaki son günün 16:30 saatine kadar halen ödenmemiş ise çek karşılığının tahsili için icra davası yoluna gidilir.
  • Çek zamanında ödenmezse açılan dava süreci kapsamında çek borcunun ödenmemesi ve davanın sonuçlanması halinde çek karşılığı değeri icra uygulanarak, temin edilir.21
0 yorum

Benzer Yazılar

Yorum YAp