Ücretsiz Forex Sinyal Grubuna Katılmak İçin Tıkla

Amerikan dolarının, diğer önemli para birimleri karşısındaki sepet kur değerine dolar endeksi denilmektedir. Yüksek değere sahip para birimi olan ABD Doları karşısında; Euro, Japon Yeni, İngiliz Sterlini gibi para birimleri yer alır. Uluslararası piyasada en yüksek değere sahip bu birimler karşısında ABD Doları’nın değeri; dolar endeksi olarak ifade edilir ve toplamda 6 para birimi karşılığında,  özel bir hesaplama ile belirlenir.

Aşağıda, bir ABD Dolarının “dolar endeksi” hesaplanılması sürecinde dikkate alınan 6 para birimi ve bu para birimlerinin her birinin dolar endeksine olan yüzdesel oran etkisi yer almaktadır.

  • Euro : %57.6
  • Japon Yeni: %13.6
  • İngiliz Sterlini: %11.9
  • Kanada Doları: %9.1
  • İsveç Kronu: %4.2
  • İsviçre Frangı:%3.6

Bu para birimleri ve oransal etkileri; dolar endeksinin değerini belirler. Dolar etkisinin önemini, yükselmesi ve azalması gibi etkilerini alt başlıklardan inceleyebilirsiniz…

Dolar Endeksi Neden Önemlidir?

Dolar endeksi diğer para birimlerinin dolar karşısındaki değerinin belirlenebilmesinde önemli bir değerdir. Nitekim eskiden beridir en yüksek değere sahip para birimi ABD doları, bugün piyasanın en güçlü birimi olma özelliğindedir. Küresel ticaret olarak sınıflandırdığımız ve bu kapsama dâhil olan aynı zamanda yerel pazarlar için de dolar endeksi bir önem ifade eder.

Dolar endeksi aynı zamanda doların piyasa genelindeki değerini ifade eder. Bu bakımdan, piyasa genelinde doların değerinin anlık olarak takip edilebilmesinde de önemli bir değer olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle çeşitli piyasalardaki yatırımcılar tarafından da dolar endeksi takip edilir. Nitekim dolar endeksi, ilgili ülkenin para birimindeki hareketlerin de net olarak belirlenmesini sağlar.

Dolar Endeksinin Yükselmesi ve Azalması Gibi Etkiler

Dolar endeksinin yükselmesi ya da azalması gibi etkiler; doların değer kaybetmesi ya da kazanması, 10 yıllık tahvillerinin faizinin yükselmesi yada düşmesi, yatırımcıların duruma göre kendi ülke parasını yada doları tercih etmesi, doların satın alınması yada elden çıkarılması gibi çeşitli sonuçları doğurur.

Sonuç olarak dolar endeksi özellikle de yatırımcılar için iyi bir değer kaynağıdır. Takip edilerek, yatırımların bu yönde gerçekleştirilmesi, uzun vadede kazanç elde edilebilmesi açısından önemli olacaktır.