Ücretsiz Forex Sinyal Grubuna Katılmak İçin Tıkla

Döviz alım-satım işlemlerinin gerçekleştirildiği döviz büroları, yapılan işlemlerden gelir elde ederler. Bu işlemleri biraz daha yakından değerlendirdiğimizde, nasıl ve ne kadar gelir elde ediliyor olduğuna dair da daha iyi bir fikir yürütebiliriz. Buna göre; döviz bürolarının temel işletim mantığı olarak “alım-satım” işlemlerine konu olan her türlü değer, büronun belirli bir oranda kazanç elde etmesine imkân sağlar.

Döviz Bürosu Nasıl Kazanıyor?

Kazancı belirleyen en önemli etkenlerin başında döviz kurları gelir. Bu kurlar sürekli olarak değişkendir. Dolayısıyla bir döviz bürosu için sabit bir gelir modelinden bahsedebilmemiz olanaksızdır. Yerel ve uluslararası piyasa dalgalanmalarına göre sürekli değişkenlik gösteren döviz kurları, elde edilecek kar oranını da doğrudan etkilemektedir. Bu da temel kazanç modeli “komisyon” olan döviz bürosunun gelirlerinde sürekli dalgalanmalar olması anlamına geliyor.

Kimi zamanda piyasalarda gerçekleşen ani ve sert düşüşler; zarar etmeye sebebiyet verse de, sektörde deneyimli döviz büroları bu dalgalanmalardan olabilecek en az düzeyde etkilenerek varlıklarını korumaktadırlar.

Döviz bürolarının gelirlerinin etkilenmelerinde, ülkenin ekonomik durumu en önemli kıstastır. Nitekim ekonomik durumu zayıf olan ülkelerde gerçekleşen ani dalgalanmalar “kırılma” olarak adlandırılır ve bu kırılmalar döviz bürolarının gelirlerine ciddi oranlarda zararlar verebilmektedirler.

Alım, Satım ve Kar Marjı

Döviz bürosu gelir ve giderlerini etkileyen pek çok husus söz konusudur. En basitinden büronun bulunduğu konum bile etkilidir. Para değişim trafiğinin had safhada olduğu turistik bölgelerdeki döviz bürolarının gelirlerinin daha yüksek olabildiğini zaman zaman söylemek mümkündür. Ancak böyle bir durumda da kesin bir kazanç seviyesinden bahsetmemiz olanaksızdır.

Döviz bürosu çeşitli işlemler üzerinden kar elde ederken aynı zamanda kendi çapında yine para gibi değerler üzerinden alım satım işlemlerini gerçekleştirerek de gelir elde eder. Konuma, duruma ve büronun faaliyet genişliğine bağlı olarak gelir modelleri farklılık gösterebilmektedir. Bu bağlamda ilgili döviz bürosunun ne kadar bütçeye sahip olduğu da önemli bir diğer husustur. Tüm bu kriterler bir döviz bürosunun gelir modelini ifade eder ve kazanç miktarı da buna göre değişkenlik gösterir.