Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilisi Ewald Nowotny, bankanın politika normalleşmesindeki yavaşlığın, Euro’nun dolar karşısındaki değer kaybına destek olduğunu kabul etti.

Çarşamba günü Viyana’da açıklamalarda bulunan Nowotny, AMB ve Fed politikaları arasındaki açıklığa değindi. Fed, 2018’in ikinci faiz artışını gerçekleştirirken AMB, 2019’un ikinci yarısına dek faiz artışı öngörmüyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Arjantin ile üç yıl sürecek olan 50 milyar dolar değerindeki borç anlaşmasını onayladı.IMF yaptığı açıklamada, 15 milyar dolar değerinde anında bir satın
alım gerçekleştireceğini ifade etti. Geriye kalan 35 milyar dolar değerindeki kısım ise sözleşme süresince olanaklı olacak.
National Association of Realtors verilerine göre ABD’de 2. el konut satışları Mayıs’ta artış beklenirken %0.4 düşerek 5.43 milyon oldu. Böylece satışlar 2. ayda da düştü.

Avrupa Merkez Bankası’nın Portekiz’in Sintra kentinde düzenlediği forumda konuşan Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, ticaret anlaşmazlığının Asya Bölgesi’nin tedarik zincirini etkileyebileceğini ifade ederek, “ABD Çin ticaret anlaşmazlığı Japonya için büyük bir endişe haline geldi. Yükselişe geçen ticaret anlaşmazlığının feshedilmesini samimiyetle umut ediyorum” dedi.