ABD’de dayanıklı mal siparişleri Mayıs ayında geriledi, ancak önceki ayın verisi yukarı yönlü revize edildi, bu durum 2. çeyrekte şirketlerin ekipman harcamalarının ılımlı büyüme kaydettiğini gösterdi.
ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre dayanıklı tüketim malı siparişleri Mayıs’ta %0.6 azaldı. Beklenti %1 düşüştü. Ulaşım hariç siparişler ise %0.3 geriledi, beklenti %0.5 artış olması yönündeydi.
ABD’de toptan eşya stokları Mayıs’ta %0.5 arttı. Beklenti %0.2 artıştı.

ABD BAŞKANI AÇIKLAMASI

ABD Başkanı, Çin’in iddia edilen teknoloji hırsızlığına, ülkedeki yabancı yatırımları denetlemekle görevli olan ABD’de Yabancı Yatırım Kurulu’nu (CFIUS) kullanarak yanıt verecek. Yetkilileri göre CFIUS, ABD teknolojisini korumak için en iyi yöntem.BD Başkanı Donald Trump’ın Çin yatırımlarına yönelik alınacak en sert önlemlerin aleyhinde karar verdiği belirtildi.
İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney, gerekli düzenlemeler yapılmazsa, Brexit’in 38 trilyon dolarlık türev kontratı için tehdit oluşturduğunu söyledi.
Carney, Brexit’in trilyonlarca sterlinlik türev kontrat için oluşturduğu tehdidin ortadan kaldırılması için zamanın gittikçe azaldığını söyleyerek, Avrupa Birliği’ne (AB) anlaşmaya varması için baskıyı daha da artırdı.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası uzlaşmalı vadeli Döviz satım ihalesi açtı. TCMB’nin bugün açtığı 1 ay vadeli Türk lirası uzlaşmalı döviz satım ihalesinde tutar 300 milyon dolar olarak ilan edildi.
Türk halkının sandık başına gittiği seçimin ardından 27. Dönem Parlamentosu, milletvekillerinin andiçme töreni için 8 Temmuz Pazar günü saat 14.00’de toplanacak. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi’nin kesin sonuçlarını 5 Temmuz Perşembe günü açıklayacak.
Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers, ABD’nin 10 yıldan fazla süredir genişmelesini
yavaşlatacak olan Fed’in faiz artış politikasının, ekonomi için enflasyondan daha tehlikeli olduğunu
söyledi.

FED BAŞKANI AÇIKLAMASI

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, “Enflasyonun bizim düşündüğümüzden daha hızlı yükseldiğini
düşünmeye ihtiyacımız var. Beklentilerimiz iyice sağlamlaştıysa, daha fazla risk alabiliriz” dedi.
Petrol fiyatları, ABD’re resmi verilere göre ham petrol stoklarının yaklaşık 2 yılın en büyük düşüşünü
gerçekleştirmesi ve ihracatın rekor seviyeye çıkmasının ardından 2014 yılından bu yana en yüksek
seviyesi yakınında seyretti