Ücretsiz Forex Sinyal Grubuna Katılmak İçin Tıkla

Temettü kavramı, bir işletmenin hak sahipleri arasında ortaya çıkan bir kavramdır. İşletme üzerinde hak sahibi olan her paydaşın, sahip olduğu payı “temettü” olarak ifade edilir. Dolayısıyla temettü her bir ortağın sahip olduğu mali değeri de ifade eder. Her aktif dönemde, sahip olunan pay ölçüsünde mali gelir elde edilir. Temettü kavramı, paydan elde edilen gelir miktarını da kapsayan bir kavramdır. Kavram olarak hisse senedi tanımına yakınlık gösterdiğini söyleyebiliriz. Hatta çoğu zaman hisse senedi yerine konulur. Çünkü bedelsiz sermaye yerine geçer ve hisse senetlerine yapılan yatırım sonucunda elde edilecek kardan da pay alma hakkına sahip olunur. Peki, bu pay nasıl hesaplanır?

Temettü Nasıl Hesaplanır?

Temettü hesaplama işlemi aynı zamanda kar payı dağılımı işlemi olarak da ifade edilir. Temettü hesaplama mantığı; şirketin aktif dönem içerisindeki faaliyetleri sonucunda elde ettiği net gelirden, vergi ve diğer giderlerin çıkartılması sonucu elde edilen miktar ile hesaplanmış olur. İşlem sonucunda elde edilen miktarın en az %20’si kadar temettü dağıtımı olarak paylaştırılır.

Kimi durumlarda, temettü hesaplaması sonucunda elde edilen miktarın %20 kadarının dağılımı “az” kabul edilebilmektedir. Böyle bir durumda ilgili şirketin genel yönetim kurulu gerekli görüşmeleri yaparak, daha yüksek bir temettü dağıtım miktarı için karar kılınabilmektedir.

Temettü Dağılımı Nasıl Yapılır?

Temettü dağılımı temelde iki farklı şekilde yapılabilir. Birincisi nakit olarak ifade ettiğimiz dağıtım modeli olup, diğeri de hisse senetlerinin oranının arttırılması şeklinde olmaktadır. Kimi durumlarda, özellikle de büyük şirketler her iki temettü dağılım modelini de uygularlar. Böylelikle dağılımda hak sahipleri hem nakit hem de hisse senedi olarak temettü dağılımından haklarına düşenlerini alırlar.

Temettü dağılımları genel olarak yılsonunda net olarak belirlenmektedir. Kimi büyük şirketler böylelikle yatırımcıların uzun vadede kar elde etmesine imkân sağlar. Bu da bir nevi uzun vadede yatırım yapmak isteyenler için iyi bir fırsattır. Bu türden kurumların hisselerine yapılacak yatırımlar, uzun vadede ciddi bir kazanç elde etmeyi sağlar. Üstelik bu sadece nakit kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda hisse senedi hak oranınızı da arttıracak bir yatırım modelidir.