Ücretsiz Forex Sinyal Grubuna Katılmak İçin Tıkla

SPK, Sermaye Piyasası Kurulu’nun kısaltmasıdır.

Bu kurulun temel görevi halka açık şirketlerin her türlü denetimini yaparak, hisse sahiplerini korumaktır. Şirketler halka açılmadan önce Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurarak taleplerini iletirler. Talebin değerlendirilmesinin ardından gerekli denetim işlemleri, bağımsız firmalar tarafından yapılır. Bu denetimlerde yatırımcıyı zarara sokabilecek herhangi bir durumun olmaması halinde halka açılma işlemine onay verilir. Onay işleminin ardından da şirket, halka açılma işlemine aracılık edecek banka veya aracı kuruma yetki verir.

SPK NE DEMEKTİR?

Bu şekilde halka açılma işlemi başlamış olur. Talepler toplanır, ardından hisseler dağıtılır ve şirket İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem görmeye başlar.

SERBEST PİYASA KURULU…

SPK’nın sorumluluğu halka açılma işleminin ardından da devam eder. Bu şirketlerin denetim işlemleri, sermaye artırım kararları her zaman Sermaye Piyasası Kurulu’nun onayı ile olur. Burada en çok dikkat edilen konu hissedarların korunmasıdır. Şirketler önemli kar payı dağıtma, bedelli veya bedelsiz sermaye artırımı kararlarında her zaman SPK’ya başvurur ve onay beklerler. Zaman zaman ortakların şikâyetleri üzerine SPK ayrıca denetim de yapabilir. Ortakların sermaye dağıtımı veya sermaye artışı gibi konularda yaptıkları tüm itirazların ilk başvuru noktası yine SPK’dır. SPK nedir? Sorusunun çok detaylı cevabını arayanlar için, Sermaye Piyasası Kurulu’nun web sitesinde kuruluş amacı, organizasyonu, uluslararası faaliyetleri, istatistikler ve yayınlar gibi birçok farklı konuda bilgiye kolayca erişebilmek mümkündür. Ülkemizde yapacağınız online finansal yatırımların SPK onaylı olmasına özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.