Ücretsiz Forex Sinyal Grubuna Katılmak İçin Tıkla

FED, Türkçe ifade ile; ABD Merkez Bankası faiz arttırırsa ne olur? Özellikle de yatırımcıların merak ettiği sorulardan birisidir. Pek çok yatırımcı ve takipçi, FED’in faiz arttırması durumunda doların ne olacağını da merak etmektedir. Doların değeri daha da mı artacak yönünde sorulara da cevap vereceğimiz yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bilindiği gibi yakın bir geçmişte FED Başkanı Janet Yellen, “Ekonomik Görünüm” başlığı altında konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu ve enflasyon durumuna da değinerek, son 12 aydaki 1,75’lik yükselmeyi belirtti. Bu bağlamda yapılan analizlerin, 2 yıla kadar da büyümenin devam edeceği yönünde gidişatı önümüze çıkarmaktadır. Hal böyle olunca özellikle de halkın alım gücünün arttırılabilmesinde faiz arttırımının bir çözüm olduğu ön görülmektedir. Peki FED Faiz artırımı yaparsa dolar ne olur?

FED Faiz Artırımı, Doların Değeri ve Etkileri

Olası bir faiz artırımı durumunda elbette ki bu durum ülkemizi ve diğer ülkeleri de olumsuz etkileyecektir. Böyle bir durumun ilk etkilerini doların yükselişi olarak yaşayacağız. Sonrasında ise özellikle de dolar üzerinden yatırımlar gerçekleştiren yatırımcı ve girişimleri zor günler beklediğini söyleyebiliriz. Faiz artırımından memnun kalmayacak bir diğer kesim de ihracatçı kesimdir. Nitekim ihracatı gerçekleştirilen mallar için ABD Dolar birimi kullanılmaktadır.

Günlük hayatımızda da pek çok açıdan etkisini hissedebileceğiz. Özellikle de dolar bazlı elektronik eşyalar (laptop, akıllı telefon gibi) fiyatları artar. Sadece bununla sınırlı kalmayacak bu durum; otomotiv sektörünü de önemli ölçüde etkiler. Dolayısıyla elektronik ve otomotiv başta olmak üzere pek çok sektördeki zamların kaçınılmaz olacağı gerçeği ile karşı karşıya kalabiliriz.

Doların Değerinin Artmasının Ülkemize Etkileri

Yazımızın bu kısmına kadar FED faiz artırımı durumunda yaşanabilecek etkileri derledik ancak bu durumun özellikle de gelişme durumunda olan ülkemiz açısından pek çok açıdan etkilerini daha fazla sıralandırmamız da mümkündür.

İşsizlik sayısının artması, alım gücünün düşmesi, ülkenin genel gelişme seviyesinin olumsuz etkilenmesi gibi etkiler de söz konusudur. Bu nedenle başta yatırımcılar olmak üzere piyasa takipçilerinin de temkinli davranması gerekiyor.