Ücretsiz Forex Sinyal Grubuna Katılmak İçin Tıkla

Yaklaşık 10 yıl önce Satoshi Nakamato tarafından ortaya çıkarılan Bitcoin günümüzde neredeyse tüm dünyada kabul gören bir para birimidir. Fakat 2008 yılında deneysel olarak başlatılan Bitcoin sisteminin o yıllarda değeri pek anlaşılmamıştır. Şimdilerde ise bu sanal paranın gerçek kâğıt paranın yerine geçip geçmeyeceği tartışılmaktadır. Peki, Bitcoin nasıl üretilir? İlerleyen zamanlarda kâğıt paranın alternatifi olabilir mi? Bu sanal paraya ilişkin birçok sorunun yanıtını yazımızda kapsamlıca bulabilirsiniz.

Bitcoin Nedir?

2008 yılın deneysel olarak çalışmaları başlatılan Bitcoin, herhangi bir resmi kuruluş Merkez Bankası vb. kurum ile ilişkisi olmayan, herhangi bir üçüncü parti hizmetine ve aracı kuruma gerek duyulmaksızın ülkelerin para birimleri ile alınıp satılabilen bir tür dijital para birimi anlamına gelmektedir. Bitcoin üretim aşaması için mining adı verilen madencilik tabiri kullanılmaktadır.

Madencilik yaparak bir miktar Bitcoin üretmek aslında madenciliğin tek amacı değildir. Aynı zamanda Bitcoin madenleri, Blockchain olarak ifade edilen BTC’yi BTC yapan özelliklerden birisi olarak kayıtlara geçen hesap defterini de tutmaya yaramaktadır. Merkezi olmama özelliğine sahip bu defterin ne işe yaradığı ise kilit noktalardan biri olduğu için tek başına uzunca bir yazıyı hak ediyor. Bu yazıyı ise Bitcoin nedir konusunda işin teknik kısmı ile ilgilenmeyen kişiler için oluşturduk. Ve bu para biriminin kâğıt paranın alternatifi olabilip olamayacağına yer verdik…

Bitcoin, Kâğıt Paranın Yerine Geçer mi?

Gelecekte kâğıt paranın tedavülden kalkacağını öngörenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çok. Her ne kadar bunun için erken olduğu düşünülse de, kâğıt paranın geleceği Bitcoin gibi görülmektedir. Bir grup insan ise Queensland Üniversitesinden Profesör John Quiggin gibi Bitcoin’in bir tür balon olduğunu düşünüyor. Ancak ciddiye alınması gereken bu para birimi, günümüz şartlarında kâğıt paranın yerini alamasa da dünyanın birçok ülkesinde bireysel anlamda kullanıldığı için gelecekte kâğıt paranın alternatifi olabilir.

Bitcoin, bazı devletlerin nezdinde resmi olarak da itibar görmeye başlayan bir para birimidir. Bu konuda Alman Maliye Bakanı, geçtiğimiz günlerde Bitcoin için bir tür hesap birimi düşüncesini beyan etti bile. İran’ın ise kendisine yönelik yaptırımları aşabilmek amacı ile Bitcoin kullandığı belirtiliyor.