Ücretsiz Forex Sinyal Grubuna Katılmak İçin Tıkla

Altın, tasarruf için kullanılan birikim yapmaya yarayan bir araçtır. Sürekli olarak inişli çıkışlı hareketlilik gösterse de uzun vadede değerini artırarak korumaktadır.

Genelde yastık altı tabiri ile evlerde ya da kiralık kasalarda muhafaza edilen altınların son dönemde Altın Hesabı adı altında banka güvencesinde birikim yapıldığını biliyor musunuz?

Bankada bir hesabınız var ise ya da yeni bir hesap açtırarak bu hesabınıza ek bir protokol imzalayarak bankada vadesiz altın hesabı açtırabilirsiniz. Elinizdeki farklı ayarlardaki (14, 18, 22 ayar altın ya da ziynet eşyaları) banka tarafından 24 ayar gram altın olarak çevirip, vadesiz altın hesabınız ekspertizini yaparak bu hesabınıza aktarılması işlemi olarak tanımlanabilir.

Bankada açılan altın hesabı ile kuyumcu fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Örneğin, 1 çeyrek altının 1,59 gram altın olduğu bilindiğine göre bankadaki altın hesabınıza gram altın olarak aktarılan altının kuyumcudaki karşılığı ile mukayese ederek görebilirsiniz.

Altın Hesabı Açtırmanın Yararları Nelerdir?

  • Altınlarınızın daha güvende olduğunu görürsünüz.
  • Mesai saatlerinde günlük şube kurlarından alış ve satış işlemleri yapabilirsiniz.
  • Satış sonrası TL olarak eft, havale yöntemi ile transferler gerçekleştirebilirsiniz.
  • Altın hesabınızı vadeli hesaba çevirerek faiz kazancı da elde edebilirsiniz.

Hangi Bankalarda Altın Hesabı Vardır?

Vadesiz altın hesabı, Bankalar için Merkez Bankasına ödedikleri maliyetleri düşürdüğünden ve aynı zamanda topladıkları altınlar ile mevduat rakamlarını yükseltmeleri nedeni ile bankaların sürekli altın hesabı reklamı yapmasına neden olmaktadır.

İş Bankası, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, TEB, Kuveyt Türk, Akbank, Denizbank gibi bankalarda altın hesabı bulunmaktadır ve bu hesaplar devlet güvencesi altında yatırım yapılmasına zemin hazırlamaktadır. Vadesiz altın hesabı açtırmak fazladan bir maliyet yaratmamaktadır. Ayrıca altın fiyatlarındaki hareketlilik gün içinde altın alış ve satış işlemlerini de yapabilme imkânı vermektedir. Ayrıca kapalı çarşı altın fiyatları ile banka altın fiyatlarını her an karşılaştırma avantajına da sahip olunmanın yanında fiyatlar arasında fark olup olmadığını takip etme imkânı da sağlamaktadır.

Kısaca, evlerde ya da iş yerlerinde altın muhafaza etmek veya kiralık kasalara altın saklamak devlet güvencesinin yanında çok riskli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.