Ücretsiz Forex Sinyal Grubuna Katılmak İçin Tıkla

Ülkemizin en büyük sıkıntılarından biri;  Mezun olunca acaba iş bulabilecek miyim? İster 2 senelik ister 4 senelik üniversiteler veya yüksek okul bitirdikten sonra ne iş yapacağımızı kestirmek güç.  Belli başlı fakülteler hariç kimse okuduğu bölümle alakalı ne iş yapacağını tahmin bile edemez. İş hayatını tecrübe etmeden nasıl bir çalışma hayatı olacağını da bilemez.  Bu yüzden bankacılık ve finans bölümü iş olanakları nelerdiri inceleyeceğiz.  Böylelikle şuanda bu bölümü okuyan öğrencilere, mezun olan veya bu bölümü okumak isteyenlere gelecekte onları nelerin beklediğine dair ufak bilgiler vereceğiz.

Her iki bölümden de mezun olan herkes bir çok iş imkanı bulabilir. Her iki bölümde de temel matematik ve kurumlarda ekonomik takipçi ve rapor düzenleyici olarak çalışabilecek kadar çok ekonomi bilgisi alır. Birçok kurumun ve kuruluşun en çok ihtiyaç duyduğu pozisyonlarda yer almak ve bunlarla beraber muhasebe ve iktisatta öğrenildiği için sayısal veriler ile çalışan finans şirketlerinde çalışmakta mümkün.
Bölümün kendisinin de söylediği gibi bankacılık.  Özel bankalar yeni başlayanlar için sadece veznelerden ibaret olsa da kira ödeme, fatura yatırma gibi basit işleri yaparak bankalarda temsilciliğe hatta müdürlüğe kadar uzanan bi yola girebilirsiniz.

Bankacılık Finans İle İlgili İş Olanakları

Paranın olmaması dert,  fakat olduğu zamanda başka dert. Parası olanların derdine derman olacak kişi sizsiniz. Finans danışmanı olarak bu paranın veya sermayenin doğru ve verimli kullanılmasını , piyasa içinde bu sermayenin işlemesi için ihtiyaç duyulan bir meslek. Son yıllarda giderek artan finans danışmanlığı veren oluşumlar, her müşterisine ayrı bir alaka göstermesi ve bu ilgiyi gösterirken işi bilen insanlarla çalışması gerekli.

Ekonomi alanında diğer mesleklerden farklı olarak daha ayrı bir istihdama ve iş olanağına  sahip  bir  diğer alan ise sigortacılık. Sağlık, deprem, araç sigortası gibi bir çok alanda farklılık gösteren sigorta birimleri işe alımlarda önceliği bankacılık ve finans bölümü mezunlarına veriyor.

Finans ve bankacılık mezunlarını bekleyen bir diğer iş kolu ise maliye bakanlığı.  Tabii ki mezun olur olmaz başvurmanız bir işe yaramayacak. Sadece bankacılık ve finans bölümü mezunu olmak değil tecrübe ilk şartlardan biri. Tabii stajyer olarak çalışmak mümkün fakat diğer iş kollarında tecrübelenerek ve olgunlaşarak buraya geçiş sağlayabilirsiniz. Çünkü sizi üst düzey bir görev bekliyor.

Umarız yazımız seçimlerinizde veya arayışınızda yardımcı olmuştur size ve kararınıza olumlu yönde katkı sağlamıştır. Günümüz şartların da hangi mesleği seçeceğimiz, hangi okulu hangi bölümü okuyacağımızın kararı ileriki yaşalar da pişman olmamak için hayatımızla ilgili alınacak en kritik kararlardan biridir.  Daha dikkatli olup daha doğru kararlar almak her zaman iyidir.