Ücretsiz Forex Sinyal Grubuna Katılmak İçin Tıkla

ABD’de dayanıklı mal siparişleri Ocak ayında %3.6 düştü. ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre, ABD’de fabrika siparişleri Ocak’ta beklentiye paralel olarak %1.4 düştü.Aralık ayı verisi yüzde 1.7’den 1.8’e revize edildi. Ulaşım hariç fabrika siparişleri ise yüzde 0.4 arttı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, kısa süre öncesine kadar büyümeyi sınırlayan etkenlerin yerini, büyümeyi destekleyen faktörlerin aldığını belirterek, “Süregelen kademeli faiz artışları, enflasyonun hedefimize sürdürülebilir şekilde yükselmesi ve tam istihdamın korunmasını sağlamak için uygun olmaya muhtemelen devam edecek.” dedi.

Brainard, uzun süren sessizliğinin ardından New York’ta yaptığı konuşmada, Amerikan ekonomisinin hızlanan küresel büyüme, destekleyici finansal koşullar ve genişlemeci mali politikalarla güçlendiğini ifade etti.
Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, 2018 yılında üç faiz artırımının uygun olacağını düşündüğünü ve bu artırımların yakın bir zamanda başlaması gerektiğini söyledi.Kaplan, CNBC’ye yaptığı değerlendirmede, “Bu yıl için baz senaryom değişmedi. Bu yıl için üç artırım. Bu artırımlara olabildiğince erken başlamak gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Kaplan, “Şimdilerde ya tam istihdam seviyesinde ya da bunun ötesindeyiz” şeklinde konuştu.Dallas Fed Başkanı, “ABD’de tam istihdamın aşılması ve yumuşak iniş. Uzun bir hikaye değil” dedi ve faiz artırımının daha yakın bir zamanda yapılmasının büyümeyi genişletebileceğini sözlerine ekledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore ile görüşmelerin sürdüğünü ve uzun yıllar sonra bu konuda ilk kez ciddi bir çabanın gösterildiğini kaydetti.Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kuzey Kore ile diplomatik sürece dair değerlendirmelerde bulundu.

Donald Trump, “Kuzey Kore ile müzakerelerde muhtemel ilerlemeler sağlanıyor. Uzun yılların ardından ilk kez ilgili tüm taraflar ciddi bir çaba gösteriyor. Dünya izliyor ve bekliyor. Belki bu boş bir umuttur fakat ABD (olumlu veya olumsuz) her iki yönde de daha ileri gitmeye hazırdır.” ifadelerini kullandı.