Ücretsiz Forex Sinyal Grubuna Katılmak İçin Tıkla

ABD’de ham petrol stokları azaldı, üretim ise arttı. ABD ‘den gelen verilere göre ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 7,4 milyon varil (yüzde 1,7) azalarak 424,5 milyon varile gerilediğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 5,1 milyon varil azalması yönündeydi. Bir önceki hafta ham petrol stokları 4,6 milyon varil düşüş kaydetmişti. Bu dönemde ülkenin ham petrol üretimi de bir önceki haftaya göre günlük ortalama 28 bin varil artarak, 9,78 milyon varile yükseldi.
Uluslararası derecelendirme kuruluşlarıdan biri olan FITCH Türkiye’nin önümüzdeki beş yılda ortalama 4,8 büyüme kaydetmesini beklediklerini duyurdu. Yayımladıkları raporda Türkiye’nin de aralarında yer aldığı 10 yükselen piyasa ekonomisine yönelik potansiyel büyüme beklentilerine yer verdi. Raporda, Türkiye’nin potansiyel büyüme performansını yakalayabilmesinin, yüksek yatırım oranlarının sürmesine bağlı olduğuna işaret edilirken, sermaye akışlarında yaşanabilecek uzun süreli bir yavaşlamanın da yatırımlar açısından kırılganlık yaratabileceği uyarısında bulunuldu.
ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları geçtiğimiz yılın son haftasında 3 bin kişi artışla 250 bin oldu. Beklenti 240 bindi. Önceki haftanın verisi de 245 binden 247 bine revize edildi. 4 haftalık ortalama başvurular 3 bin 500 artışla 241 bin 750’ye yükseldi. İşsizlik başvuruları 147 haftadır 300 bin seviyesinin altında seyrediyor, bu 1970 yılından beri görülen en uzun süreli trend.

ABD’de tatil sezonu olmasının işe alımları tetiklemesiyle özel sektör istihdamı beklentilerin üzerinde arttı. ADP ve Moody’s Analytics’in açıkladığı veriye göre özel sektör istihdamı Aralık’ta 250 bin arttı. Bu rakam, Mart’tan beri en yüksek seviye olarak kayda geçti. Beklenti 190 bindi. Küçük ölçekli şirketler 94 bin, orta ölçekliler 100 bin ve büyük ölçekli firmalar 56 bin kişiyi işe aldı. Bu arada Kasım ayı verisi de 190 binden 185 bine revize edildi. Moody’s Şef Ekonomisti Mark Zandi yolladığı notta “İstihdam piyasası yılı güçlü bitirdi. İstihdam piyasası daha da sıkılaşacak” değerlendirmesine yer verdi.