Ücretsiz Forex Sinyal Grubuna Katılmak İçin Tıkla

ABD’de 2 yıllık tahvillerin faizi, Cuma günü açıklanan enflasyon rakamlarının ardından 2008 yılının Eylül ayından beri ilk kez yüzde 2’nin üzerine çıktı.

ABD’de TÜFE, Aralık ayında beklentiye paralel artarken, çekirdek TÜFE beklentilerin üzerinde arttı. Verinin arıdndan Fed fonlama vadelileri, Fed’in Mart ayında faiz artışına gitmesine yüzde 83’lük bir ihtimal verildiğini gösterdi.

 

ABD’de perakende satışlar 4. ayda da yükselerek tüketici talebinin tatil sezonunda da güçlü olduğuna işaret etti. Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre perakende satışlar Aralık’ta %0.4 arttı.

Beklenti %0.5 artıştı. Ekim ve Kasım ayı verileri ise yukarı yönlü revize edildi. Otomobil ve akaryakıt hariç satışlar da geçen ay %0.4 yükseldi.

 

CNBC’ye değerlendirmelerde bulunan Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan ekonominin aşırı ısınmasını önlemek için 2018’de en az 3 faiz artışı olması gerektiğini savundu.

İstihdam piyasasının sıkılaştığını belirten Kaplan bu sene ABD’nin % 2.5 - 2.75 oranında büyümesini öngörüyor.

Kaplan ABD’deki şirketleri verimliliğinin çok daha fazla artacağını da sözlerine ekledi.

 

ABD Başkanı Donald Trump, İran ile nükleer anlaşmanın uzatılmasına karar verdi. ABD Başkanı Donald Trump, İran’a nükleer anlaşma kapsamında sağlanan yaptırım muafiyetini son kez uzatma kararı aldı.

 

ABD Başkanı Donald Trump’ı Güney Amerika ve Afrika ülkelerini kastederek ‘B.k çukuru ülkelerden neden göçmen alıyoruz’ şeklindeki sözlerine Birleşmiş Milletler’den çok sert tepki geldi.

BM İnsan Hakları Ofisi Sözcüsü Rupert Colville yaptığı açıklamada Trump’ın açıklamalarının ‘şok edici ve utanç verici’ olduğunu söyledi.

Colville, Cenevre’de yaptığı açıklamada Trump’ın sözlerini tanımlamak için ‘ırkçı’ dışında bir sözcük olmadığını söyledi.