Anasayfa Haberler Valör Nedir? Ne Anlama Gelir?

Valör Nedir? Ne Anlama Gelir?

Piyasa Uzmanı
forex-ve-borsa piyasa farkları

Valör Ne Demektir?

Valör kelimesinin Fransızca “valeur” kelimesinden dilimize geçtiği bilinmektedir. Kelimenin Türkçesi ise “değer” anlamına gelmektedir. Kelimenin ingilizce kullanımının “value date” şeklinde olduğu bilinmektedir. Bu kelimenin sözlük karşılığı ise değer tarihidir. Bir şeyin değerleneceği tarih olarak açıklanabilmektedir. Bir şeyin yapılış tarihi ile değer kazanacağı tarih her zaman aynı olmamaktadır. Bu iki tarih arasındaki farkı anlatan terim valör terimidir.

Bankada Valör Tarihi Nedir?

Bankacılık sektöründe valör tarihi, paranızın değerlenmeye başladığı tarih olarak açıklanabilmektedir. Örneğin bankada bir vadeli mevduat hesabı açıldığında paranızın faize yatırıldığı tarih ile faizin paranız üzerinden işletilmeye başladığı tarih aynı değildir. Valör tarihi,faizin işlemeye başlayacağı tarih olarak belirlenmektedir. Valör tarihi, bankacılık işlemlerinde yalnızca vadeli mevduat hesabı olarak karşımıza çıkmamaktadır. EFT işleminde paranın karşı tarafa ulaşacağı tarih, kredinin faiz borçlanması başlangıç tarihi valör tarihi olarak tanımlanabilmektedir.

Bu terim karşımıza yalnızca valör tarihi olarak değil, “bir gün valörlü” ya da “3 gün valörlü” olarak çıkabilmektedir. Bu durum faiz kazancının başlayacağı günü belirtmek için kullanılabilmektedir. Örneğin, iki gün valörlü bir vadeli mevduat hesabına para yatırdığınızda faiz kazancınız 2 gün sonra başlatılacaktır.

Borsada Valör Nedir?

Borsada valör, kağıt üzerinde anlaşılan bir işlemin fiilen de uygulanmaya başlayacağı tarihtir. Borsada talep edilen işlemlerin bir kısmında aynı gün gerçekleşme zorunluluğu bulunmamaktadır. İşlemler aynı gün için veya daha ileri bir gün için belirlenmiş olabilmektedir. Borsada iki taraflı işlemlerde kişilerin kendilerine düşen sorumluluğunu yerine getirmeleri gereken gün de valör tarihi olarak belirlenmektedir. Borsada valör süreleri yapılan işleme göre farklı farklı belirlenmiştir.

Borsada Valör Süreleri Nelerdir?

Borsada valör süreleri şu şekilde belirlenmiştir:

  • İç borçlanma senetlerine ilişkin işlemlerde valör süresi için belirlenen maksimum süre 90 iş günü olarak bilinmektedir.
  • İç borçlanma senetleri dışında menkul kıymetler için belirlenen maksimum valör süresi 30 iş günü olarak bilinmektedir.
  • Tarafların söz konusu işlemler hakkında takas işlemi gerçekleştirmeleri için belirlenen minimum iş günü 1 iş günüdür. Valör süresi maksimum olarak ise yalnızca 15 iş günü olarak belirlenmektedir.
0 yorum

Benzer Yazılar

Yorum YAp