Anasayfa Haberler Güney Kıbrıs Asgari Ücret (2020)

Güney Kıbrıs Asgari Ücret (2020)

Piyasa Uzmanı
Guney-Kibris-Asgari

Güney Kıbrıs Asgari Ücret Nedir?

Güney Kıbrıs maaşlarının en düşük tutarı, asgari ücret değerindedir. Ülkede yaşayan Rum kesimin haricinde, İngiliz vatandaşları da aktif yaşama devam etmektedir. Adanın kuzey bölümünde yer alan Kuzey Kıbrıs’ta olduğu gibi, Güney Kıbrıs’ta da turizm değeri oldukça yüksektir. Dünya genelinden büyük oranda turist çeken Kıbrıs, adanın iki tarafında da Euro, dolar ve sterlin para birimini aktif olarak kullanmaktadır. Adanın kendi para biriminin haricinde, sterlin para birimiyle de yaşama devam edilir. Güney Kıbrıs asgari ücret tutarı, adanın yerli halkına verilen en düşük aylık olarak belirlenmiştir.

Güney Kıbrıs Asgari Ücret Ne Kadardır?

Asgari ücret tutarı, Kıbrıs’ın güneyinde Euro üzerinden, Kıbrıs’ın kuzeyinde TL üzerinden verilmektedir. Kuzey Kıbrıs’ta alınan asgari ücret 2 bin 958 TL iken, Güney Kıbrıs’ta alınan asgari ücret 870 Euro’dur. Kuzey Kıbrıs’ta alınan asgari ücretin TL karşılığı, 5 bin 185 liraya denk gelmektedir. Adanın iki tarafından birbirinden farklı yaşam koşulları bulunurken, Rum kesimin Türk kesimin iki katı asgari ücrete sahip olduğu anlaşılmaktadır.

Güney Kıbrıs Çalışma Şartları Nasıldır?

Güney Kıbrıs çalışma saatleri, 2013 tarihinden itibaren yeni sisteme göre düzenlenmektedir. Ülkedeki mesai başlangıcı, sabah saat 07.30 ila 08.30 arasında değişirken, mesai bitimi öğleden sonra 15.00 ila 16.00 aralığında belirlenmiştir. Hafta sonu izinleri cumartesi ve pazar günlerine denk gelen Güney Kıbrıs’ta, haftalık çalışma saatinin üzerine çıkıldığında ek mesai ücret alınmaktadır. Mesai ücretinin yanında, hafta sonu işe giden kişilere de fazladan maaş ödemesi yapılmaktadır.

Güney Kıbrıs’ta Yaşam Pahalı Mı?

Kıbrıs yaşam koşulları, dünyanın önde gelen turistik adalarından bir tanesi olduğu için oldukça zor ve pahalıdır. Ülkede yaşayan İngiliz sayısının fazla olması, aylık kiraların dahi sterlin üzerinden alınmasına yol açmıştır. Adadaki temel ihtiyaçların tamamı sterlin üzerinden belirlendiği için, adanın resmi parasının idareli kullanılma olasılığı çok düşüktür. Adada 400 sterline dahi ev bulunması oldukça zor olduğundan, ev sahibi olmayan kişilerin geçimi zorlaşacaktır. Tüm bu veriler ele alındığında, Güney Kıbrıs’ta yaşamın çok pahalı olduğu söylenebilir.

0 yorum

Benzer Yazılar

Yorum YAp