Ücretsiz Forex Sinyal Grubuna Katılmak İçin Tıkla

Eft Nasıl İptal Edilir? Eft İptal Etme

Bankalarda hesapları bulunan kişiler herhangi bir kişiye, kuruma veya kendi hesabına para göndermek için banka havalesi veya EFT işlemi kullanır. Banka havalesi, aynı banka kurumunun farklı iki hesabı arasında para gönderme işlemi için kullanılır. EFT ise elektronik fon transferinin kısaltması olarak farklı iki bankanın hesapları arasında para gönderme işlemi için kullanılır. Örneğin, A Bankası’nda hesap sahibi olan bir kişi B Bankası’nda sahip olduğu hesaba para göndermek istediğinde elektronik fon transferi yapmalıdır.

Günümüzde ticaretin gerçekleştirilmesi veya yatırımların sağlanması için paranın döngüsünü oluşturmak adına hesaplar arasında para göndermek yüz binlerce defa yapılan bir işlemdir. Her gün milyonlarca banka kullanıcısı havale veya EFT işlemleri ile para miktarlarını başka hesaplara ulaştırabilmektedir. Örneğin, ticaret işlemi gerçekleştirilirken herhangi bir işletmeden aldığınız ürünün ücretini EFT yöntemi ile satıcı kişiye ulaştırabilirsiniz. EFT işlemi, bankalar tarafından belirlenen şartlar ile gerçekleştirildiğinde, en kısa süre içerisinde karşı tarafa paranın aktarılmasını sağlayacaktır.

EFT işlemi gerçekleştirmek için Türkiye’de banka kurumları sabahları saat 8.00 itibariyle mesai başlangıcı ve akşamları 17.15 itibarıyla mesai bitiş arasında gerçekleştirilen işlemlerde anlık olarak para transferi sağlayabilmektedir. Ancak bu saatler aralığında yapılmayan EFT işlemlerinde paranın transfer işlemi bir sonraki gün mesai başlangıcında gerçekleşir. Ayrıca hafta sonları yapılan EFT işlemleri hafta başı Pazartesi günü mesai başlangıcı ile gerçekleşir. EFT işlem yapmak için karşıdaki kişinin ismi, soy ismi ve IBAN numarası gereklidir.

Bazı EFT işlemlerinde yanlış bir kişiye veya yanlış bir hesap numarasına EFT işlemi çıkarılabilir. Gün içerisinde sıklıkla kullanılan fon transfer işleminde bazen hatalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi bir durumda birçok kişinin hızlı bir şekilde EFT iptal işlemi yapması gerekebilir. İptal işlemleri her zaman karşılaşabileceğiniz bir durum olabileceği için EFT işlemini sağladıktan sonra dekont üzerinde yer alan EFT sorgu numarasını veya EFT referans numarasını not etmeniz ve saklamanız önemlidir.

EFT işlemi yanlış yapıldığında, EFT iptali gerçekleştirmek için bazı adımları uygulamanız gerekir. Eğer, yapılan EFT işlemi banka genel müdürlüğü tarafından onaylanmamış ise iptal işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İptal işlemi gerçekleştirmek için parayı göndermiş olduğunuz kanal da önemlidir. Örneğin, internet bankacılığı üzerinden EFT yaptıysanız, bu uygulamalar üzerinde yaptığınız EFT ile ilgili bekleyen para transferleri alanını görebilirsiniz. Bu noktada onaylanmamış EFT emirlerini görebilir ve yanlış yapılmış olan EFT işlemi için direkt olarak iptal gerçekleştirebilirsiniz.

EFT işleminin iptali için telefon bankacılığı kullanarak işlem sonrasında eğer, hatalı bir durum bulunuyorsa, bankayı arayabilir ve EFT emrinin iptal edilmesi gerektiğini söyleyebilirsiniz. EFT işlemi ile fon transferi karşı tarafa gerçekleşmediği sürece anlık olarak EFT iptal işlemi gerçekleşebilir.

Eğer, gerçekleştirdiğiniz EFT işlemi sonrasında ödeme karşı tarafa ulaştıysa, bu emrin iptal edilmesi zor bir durum olacaktır. Çünkü karşı taraf parayı hesabından çekmiş olabilir veya kullanmış olabilir. Bu durumda EFT iptali için bankalar arası yazışmalar yapılması gerekebilir. Bu durumda IBAN numarasının yanlış yazılması veya yanlış bir IBAN numarası verilmiş olması gibi durumlar görünmedi ise var olan bir IBAN numarasına fon transferi gerçekleştirilmiş olacaktır. Ancak gerçekte var olmayan ya da yanlış yazılan bir IBAN numarası bulunuyorsa, zaten EFT işlemi otomatik olarak hesabınıza geri dönecektir. İşlem sırasında yapılan küçük hatalar örneğin ismin yanlış yazılması gibi durumlarda banka çalışanları bu hataları düzelterek EFT ödemesinin karşı tarafa ulaşmasını sağlayabilmektedir.