Anasayfa Haberler Çek Cumhuriyeti Asgari Ücret (2020)

Çek Cumhuriyeti Asgari Ücret (2020)

Piyasa Uzmanı
Çek Cumhuriyeti

Çekya Asgari Ücret Nedir?

Çek Cumhuriyeti asgari ücret ödemeleri, ülke genelinde verilen en düşük maaşları temsil etmektedir. Asgari ücretle çalışan kişilere, Euro para birimi üzerinden ödeme yapılır. Asgari ücret en düşük maaş türü olduğundan, ülkede asgari ücretten daha düşük maaşlarla işçi çalıştırılmasına izin verilmemektedir. Her yılbaşından sonra yayınlanan enflasyon değerlerine göre, Çekya asgari ücretlerine zam yapılmaktadır. Ülke vatandaşı olmayan ya da çalışma izni bulunmadan ülkede işe giren kişiler, asgari ücretten daha az tutarlar karşılığında, gizlice çalışmak zorundadır.

Çek Cumhuriyeti Asgari Ücreti Ne Kadardır?

Çekya asgari ücret ödemeleri, Euro para birimi üzerinden gerçekleştirilmektedir. 2020 yılında verilen asgari ücret tutarı 518,97 Euro olarak belirlenmiştir. Temmuz 2019 tarihinden beri verilen güncel asgari ücret tutarı, ülke kapsamında yayınlanacak enflasyon oranlarına göre artış gösterecektir. Çalışma vizesiyle ülkeye gelişen göçmenler ya da herhangi bir alanda vasfı olmadığı için hizmet sektöründe çalışan Çekya vatandaşları, en az asgari ücret tutarında aylık alacaktır.

Çek Cumhuriyeti Çalışma Koşulları Nasıldır?

Çekya çalışma şartları ele alındığında, ülkedeki günlük çalışma saatlerinin 08.00 ila 16.00 aralığında olduğu görülmektedir. Çalışma saatlerinin sabit kalması şartıyla, mesai saatleri 09.00 ila 17.00 arasında olarak da belirlenebilir. Çek Cumhuriyeti çalışma koşulları kapsamında, hafta sonlarında çalışılmayacaktır. Cumartesi ve pazar günleri çalışma zorunluluğu olmamakla birlikte, bazı şirketler cuma günlerini de yarım gün olarak değerlendirmekte ve cuma gününden tatil yapmaktadır. Ülkedeki öğle paydosu, ortalama 30 dakika olarak belirlenmiştir ve firmalara göre, öğle yemeği saati uzatılmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Almak İçin Yapılması Gerekenler

Çekya çalışma izni almak isteyen kişiler, ilk önce Çek Cumhuriyeti vizesi almalıdır. Çek Cumhuriyeti konsoloslukları üzerinden yapılacak vize başvurusunda, aşağıda sıralanan belgeler talep edilmektedir:

  • Kimlik belgesi fotokopisi
  • Mesleki alanda yeterlilik belgesi
  • Banka hesap ekstresi
  • Vukuatlı nüfus kaydı örneği
  • Güncel pasaport
  • Son 6 aya ait biyometrik fotoğraf
  • Çekya vize başvuru formu

Çekya konsoloslukları tarafından talep edilen evrakların haricinde, belli başlı özel evraklar da istenmektedir. Çek Cumhuriyeti vize işlemlerinin, seyahat tarihleri gelmeden tamamlanması gerekir.

0 yorum

Benzer Yazılar

Yorum YAp