Ücretsiz Forex Sinyal Grubuna Katılmak İçin Tıkla

Paranızı değerlendirmek ve doğru yönde yatırım yapmak, ilerleyen zamanlarda daha karlı olmanızı ve fırsatlar yakalamanızı sağlayabilir. Parayı değerlendirmek için birçok yöntem arasından seçim yapılabilir. Örneğin, arsa veya ev üzerinden gayrimenkul yatırımı yapabilirsiniz. Paranızı vadeli hesaplara yatırarak faiz gelir elde edebilirsiniz. Döviz yatırımı yapabilir veya altın yatırımı yapabilirsiniz. Özellikle altın yatırımı yapmak ülkemizde klasik olarak tercih edilen yöntemlerden birisidir. Altın, yüzyıllar boyunca insan olduğu için en değerli madenler arasında bulunmuş ve her zaman tercih edilmiştir.

Altın yatırımı yapmak için tercih edilebilecek farklı yöntemler de bulunmaktadır. Örneğin, gram, çeyrek, yarım veya tam altın şeklinde altın olarak evinizde biriktirebilir veya yastık altında saklayabilirsiniz. Farklı bir yöntem olarak da bankalar üzerinde hesap açarak altın yatırımlarınızı bu hesaplarda muhafaza edebilirsiniz. Ancak bu noktada bazı altın yatırımcıları için bankalarda hesap açıp açmama konusunda avantajlar ve dezavantajlar göz önünde bulundurulmaktadır.

Son yıllarda ülkemizde bankaların çok daha sık bir şekilde müşterilerine yönelttiği, altınlarını banka hesabına taşımaları her yatırımcı için farklı bir şekilde görülebiliyor. Normal bir koşulda bankalarda altın hesabı açtığınızda, her para yatırmanız gram cinsinden altına dönüştürülerek bu hesapta muhafaza ediliyor. Bu durumda altının yükselmesi veya düşmesi sonucunda zarar görebiliyorsunuz veya kar elde edebiliyorsunuz. Fakat yeni dönemde bankaların uyguladığı altın buluşmaları sayesinde elinizde olan altın yatırımını gram cinsinden bankaya yatırdığınızda, size altın gramınıza uygun şekilde bankalarda altın hesabı açılıyor. Bu sayede de bu yatırımlarda zarar tehlikesinden kurtulabilirsiniz.

Altın Yatırımı Avantajları

İlk avantaj olarak bu durum görülürken, altın buluşmaları sayesinde direkt altınlarınızı anlık değerden hesaba aktardığınız için zarardan kurtulabiliyorsunuz. Bu durumun ikinci avantajı olarak da altınlarınızı banka ortamında olduğu için güvenceye alabilmenizdir. Öyle ki günümüzde bankalar dahi soyulabilecek kadar farklı teknolojiler ve teknikler hırsızların önündeki engelleri kaldırıyor.

Genellikle altın hesabı açan kişiler altın alıp satmaya devam ettikleri için bankalarda hesap açtığında, bir avantaj daha elde edebilir. Bankalardan altın alım-satım işlemi yaptığınızda, işçilik maliyeti ödemezsiniz. Yani kuyumcularda veya mağazalarda altın alışverişi yapılırken işçilik maliyeti de göz önünde bulundurulduğu için bankalarda bu masraf ortadan kalkar. Ayrıca piyasada eski altın yeni altın gibi bir durum bulunduğu için bankalarda bu durum da bulunmaz.

Başlı başına bu avantajların görülmesiyle birlikte bankalarda altın hesabı açmanız sonucunda bazı dezavantajlar ile karşılaşabilirsiniz. Görülen bu dezavantajların başında bankaların bu hesaplar için işletim ücreti alması bulunmaktadır. Ancak bu hesapları açarken hesap işletim ücreti almayan yani masrafsız bankacılık hizmeti veren kurumları tercih etmeniz gerekir. Örneğin, bu konuda yatırımcılar ile görüşerek ve araştırma yaparak altın hesabı açabileceğiniz bankalar hakkında öneriler alabilirsiniz. Mesela Ziraat Bankası üzerinde vadesiz altın mevduat hesabı açabilir, Yapı Kredi, Vakıfbank, Şekerbank, Albaraka veya Kuveyt Türk gibi bankalarda hesap açabilirsiniz.

İkinci bir dezavantajı ise vadesiz altın hesabı açtığınız zaman bu yatırımınız sayesinde herhangi bir gelir elde etmiyorsunuz. Yani vadesiz altın hesapları faiz geliri getirmiyor, altının fiyatı düşerse veya yükselirse buna göre de bir değişim yaşanmayabiliyor. Ancak altın hesaplarında gelir elde etmek istiyorsanız vadeli altın hesabı açabiliyorsunuz. Örneğin, bazı bankalar tarafından yüzde 0.8 faiz oranıyla 12 ay vadede altın hesabınızı açık tutmanız taahhüttü ile birlikte gelir avantajı sağlanabiliyor. Bir yıl veya daha fazla süre altınlarınızı doldurmamak için taahhüt verdiğinizde, vadeli hesaplarda faiz kazanabilir ve diğer tüm avantajlardan yararlanabilirsiniz.